ФАБРИКА МУЗИКИ
Як брати високі ноти.
10 порад вокалістам.
Абсолютно всі вокалісти мріють мати широкий діапазон голосу і діставати такі ноти, які іншим здадуться фантастичними. Але жоден, навіть найрозумніший викладач, не може залізти тобі в горло і поставити зв’язки так, щоб твій голос відразу ж зазвучав.
Існує цілий список вокальних секретів, які допоможуть тобі поліпшити свої навички в співі. Для того, щоб зрозуміти як правильно взяти дуже високу ноту, тобі може знадобитися від кількох днів до кількох років. Усе залежить від того, чи будеш ти застосовувати на практиці ті поради, які наведені нижче…
1) Стеж за диханням
Під час вдиху плечі не повинні підніматися. Дихати потрібно животом. Є проста вправа для того, щоб звикнути до цього: лягаєш на спину і навантажуєш свій живіт найважчою книжкою, яку знайдеш у себе вдома. Під час вдиху піднімаєш книжку животом, під час видиху – опускаєш. І так по 30 хвилин щодня, поки не звикнеш правильно дихати. Ще, для того, щоб відчути що таке співати на опорі, спробуй різко і голосно крикнути «Хаааа! Ха-ха-ха». Відчуваєш, як живіт напружується? Це діафрагма. До речі, саме вона працює, коли ти смієшся і коли тужишся. Тільки під час співу не варто тужитися занадто сильно. Є ризик закінчити заняття вокалом у туалеті…
2) Розігрій зв’язки
Перед тим, як іти на рекорд, потрібно розім’ятися. Візьми ноту, яку тобі найзручніше співати, і спускайся від неї спочатку донизу по гамі, а потім – піднімайся вгору. Тільки уяви собі, що ти спускаєшся не сходами, а їдеш з гори. Перехід має бути плавним, ковзним, і за звуком нагадувати сигнальну сирену або літак, що злітає. Піднімися так кілька разів від найнижчої ноти, яку ти береш, до найвищої. Після цього тобі буде легше співати високі ноти.
3) Співай інтервали
Це корисно не тільки для голосу, а й для слуху. Візьми будь-яку зручну для тебе ноту, і співай, відштовхуючись від неї: секунду (приміром, якщо ти співаєш «до», то наступна буде «ре»), потім терцію («до» – «мі»), кварту («до» – «фа»), квінту («до» – «соль») і т.д. При цьому голос напружуватися не повинен.
4) Пий під час занять
Зв’язкам потрібна вода, щоб вони не пересихали і співати було легше. Тільки вода не повинна бути холодною або гарячою. Кімнатна температура – це те, що тобі оптимально підійде. Можна пити чай замість води, але він має бути зеленим або трав’яним і не солодким. Від солодкого чаю зв’язки можуть перестати змикатися, і до високих нот ти не доберешся. Ну і, звісно ж, ні про яку газовану воду, соки, каву та алкоголь не може бути й мови. Хочеш співати? Навчися відмовляти собі в цих напоях хоча б перед заняттям.
5) Підбери вправи з високими нотами
Співай вокальні фрази, в яких до високої ноти потрібно підібратися не відразу. Вибирай пісні, які відповідають твоєму діапазону за винятком кількох високих нот, і співай їх. Висока нота має бути пов’язана з попередніми наступними нотами. Адже на дах легше залізти сходами, а не застрибувати з розбігу, правда?
6) Високі ноти не такі вже й високі
Якщо у тебе затискається горло, значить ти береш ноту неправильно. Ніколи не співай через біль. Якщо у тебе болить горло або стискається гортань, це означає, що потрібно зупинитися. Не продовжуй давитися, це небезпечно для твоїх зв’язок. Насправді, під час взяття високої ноти зв’язки напружуються не більше, ніж на середніх і низьких нотах. Ба більше, зв’язки – це м’язи, які можна накачати. І якщо ти розспівуєшся вниз, то тобі автоматично буде легше співати вгорі! Тільки уяви собі, що нота знаходиться не вгорі, а попереду тебе, десь далеко, і не задирай голову, коли її співаєш, а дивись прямо і відкривай рот ширше. Звук потрібно посилати ніби по прямій з живота через хребет прямо у верхнє піднебіння.
7) Піднімай піднебіння
Для того, щоб правильно і легко взяти високу ноту, потрібно підняти піднебіння, трохи позіхнувши, або уявивши, що в тебе на язиці лежить що-небудь дуже гаряче.
8) Займайся з музичним інструментом
Найкращий спосіб розширити діапазон – співати разом із музичним інструментом в унісон. Повторюй будь-які мелодії та музичні фрази. Не забувай про те, що інструмент має бути налаштованим.
9) Виводь звук із гортані
Щоб співати високі ноти, потрібно виводити звук назовні за допомогою губних розспівувань: ма-ма-ма, му-му-му, бо-бо-бо тощо.
10) Виходь на високу ноту на своїй улюбленій голосній
У кожного вокаліста є своя буква, свій «чарівний» звук, який допомагає дістатися до високих нот. Комусь легше заспівати високу ноту на «і», комусь – на «у» або на «о». Знайди свій звук і використовуй його для того, щоб розспіватися. Рухайся до мети поступово. Вийшло взяти ноту, яка раніше була недосяжною? Утримай результат, розпой її, а вже після цього пробирайся далі вгору. Не форсуй події. Усьому свій час…
No Comments yet!